EN HE

חלוציות בעיר העתיקה

הפרויקט של
גרעיני נח"ל גנ"ת

כשמדברים היום על מעמדה וגורלה של ירושלים חשוב לקרא ולראות את הנחרצות של מנהיגי מפלגת העבודה של אז – יגאל אלון, יצחק רבין, משה דיין, טדי קולק ועוד.

 

נספר בספר על כך שיגאל אלון בנה את ביתו ברובע היהודי, שגולדה מאיר כראש ממשלה לא רק תמכה בהתיישבות היהודית בעיר העתיקה אלא גם ביקרה יותר מפעם אחת בתקופה די קצרה ברובע היהודי כדי לחזק את המתנחלים הצעירים. נראה מכתבים של שמעון פרס שעודד את המפעל הציוני החשוב הזה ועוד.

נפרסם בספר לראשונה את החלטות הממשלה הראשונות בעניין הפיתוח והשיקום של הרובע היהודי, את ההחלטות הראשונות של דירקטוריון החברה לפיתוח הרובע היהודי, את ההחלטות הנוגעות לפינוי הערבים מהרובע היהודי ועוד החלטות ופרוטוקולים שיפתיעו את הציבור הרחב, אלה מסמכים ופרוטוקולים שמעולם לא פורסמו.

 

עברו כבר 45 שנים מאז הגענו ראשונים לרובע היהודי בעיר העתיקה שבירושלים. הגיע העת לספר את הסיפור היפה של גרעין מוריה בספר.

תמכו בפרוייקט ועזרו לנו לספר את הסיפור המרתק הזה!
 

אין כמעט תיעוד והנצחה על תחילת התיישבות היהודים בהר ציון (לפני מלחמת ששת הימים) ובעיקר תחילת ההתיישבות היהודית ברובע היהודי שבעיר העתיקה.  יש חשיבות היסטורית שהסיפור המרתק והנפלא הזה, תפקידם וחלקם של חיילי הנח"ל במשימה חשובה זו, יגיע לידיעתו של הציבור הרחב. חשוב שבני נוער יכירו את הסיפור, חשוב שמורי דרך יספרו את הסיפור, חשוב שחוקרי התקופה יתהו ויחקרו איך תהליך כה מיוחד ומרתק קרה.

 היינו הראשונים שהגיעו לעיר העתיקה - הכל הרוס, דרכים מכוסות בעפר, זבל ולכלוך. על התשתית הזאת הקמנו כמה בחורים ובחורות צעירים את התנחלות מוריה.

הספר יתאר את ההשפעה והמשקל שהיה לנחלא"ים הצעירים בהחזרת העטרה ליושנה לעיר העתיקה בכלל ולרובע היהודי בפרט. הספר נועד לתת עוד נקודת מבט, עוד זווית (שנעלמה לגמרי) על תחילת ההתיישבות ברובע היהודי, בתקופה כל כך היסטורית וחשובה בתולדות מדינת ישראל. 


הספר מתאר ומתעד זווית היסטורית נוספת ומעניינת בתולדות מדינת ישראל. בספר ישולבו מחקר מדעי היסטורי שיפורסם לראשונה. כך למשל, החלטות ממשלה לגבי התיישבות יהודים בעיר העתיקה ופינוי הערבים מהרובע היהודי (פרסום ראשון). דיונים והחלטות עקרוניות של דירקטוריון החברה לפיתוח הרובע היהודי לגבי - מי אמורים להיות התושבים העתידים שיאכלסו את בתי הרובע, מה תהיה צורת ההתיישבות עצמה, הקורא יופתע לקרא כיצד חזו וראו אנשי הדירקטוריון הראשון בעיני רוחם את הרובע היהודי העתידי מול מה שכולנו מכירים היום (פרסום ראשון). קטעי עיתונות, מכתבים ומסמכים המוסיפים נופך מעניין ואותנטי לסיפור ההיסטורי. הסיפור חשוב בשל מקוריותו ובשל העובדה שהוא אינו ידוע ופרטיו עלומים.  חשיבותו של התיעוד נובעת גם מכך שהוא מסופר כעדות אישית, של מי שהיה, עשה וחווה את האירועים. של אלה שזכו להיות הראשונים שהגיעו לרובע היהודי.


אין זה ספר היסטורי, אלא סיפור היסטורי, סיפור אמיתי המשולב בנוסטלגיה, על תקופה יפה, מרתקת ועמוסת חוויות. הפרויקט של

גרעיני נח"ל גנ"ת
צור קשר עם היזם
גרעיני הנח"ל הוצבו כל השנים לשרת באזורי ספר. גרעיני גנ"ת (גרעין נחל תעשייתי) הוצבו ערב מלחמת ששת הימים על ידי משרד הביטחון בהר ציון בירושלים. הגרעינים האלה התבססו כולם על בוגרי ישיבות מקצועיות כמו: קריית נוער בירושלים, כפר אברהם בפתח תקווה, בית הספר המקצועי בכפר חב"ד שלמדו במגמות מקצועיות שונות כמו: דפוס, נגרות, מכניקה עדינה וכו' לאחר מלחמת ששת הימים נאלץ אגף הנוער והנח"ל במשרד הביטחון לשנות למרבית גרעיני הנח"ל את התוכניות ולהציב אותם במקומות חדשים לחלוטין, שלא על פי הייעוד המקורי. וכך בעוד גרעיני גנ"ת הראשונים התיישבו בהר ציון. גרעיני גנ"ת הבאים אחריהם, הוצבו להתיישב ברובע היהודי שבעיר העתיקה.
27,100
מתוך 25,000 ₪
108%
מומן
0
ימים שנותרו
118
תומכים
שימו לב!
רק במקרה והקמפיין משיג את יעד הגיוס במשך הזמן שהוקצב התומכים יחוייבו
איך לתמוך בפרויקט?

הפרויקט בשיתוף

מינימום 30 מכתב תודה
מכיוון שהחלטתם לתמוך בהוצאת הספר, נשלח לכם מייל תודה אישי מגרעין הנחל
33 תומכים
מינימום 60 רכישת ספר
הספר ישלח ישירות לביתכם בדואר, מיד לאחר הוצאתו. (הסכום כולל משלוח)
69 תומכים
מינימום 120 רכישת ספר ומכתב תודה
הספר ישלח ישירות לביתכם בדואר, בצירוף מכתב תודה אישי. (הסכום כולל משלוח)
25 תומכים
מינימום 240 רכישת ספר והזמנה
הספר ישלח ישירות לביתכם בדואר, בצירוף הזמנה אישית לערב השקת הספר (הסכום כולל משלוח)
16 תומכים
מינימום 500 ספר, הקדשה והזמנה
הספר ישלח ישירות לביתכם בדואר עם הקדשה אישית, בצירוף הזמנה זוגית לערב השקת הספר (הסכום כולל משלוח)
11 תומכים
מינימום 5000 ספר, הקדשה, הזמנה הופעת השם ופגישה
הספר ישלח ישירות לביתכם בדואר עם הקדשה אישית בצירוף הזמנה זוגית לערב השקת הספר + הופעת שמכם על גבי הספר כשותפים בהוצאת הספר + פגישה אישית עם שניים מחברי הגרעין
(הסכום כולל משלוח)
0 תומכים מתוך 4
מינימום 1000 ספר, הקדשה, הזמנה והופעת השם
הספר ישלח ישירות לביתכם בדואר עם הקדשה אישית, בצירוף הזמנה זוגית לערב השקת הספר + הופעת שמכם על גבי הספר כשותפים בהוצאת הספר (הסכום כולל משלוח)
9 תומכים מתוך 9