EN HE

ספר האוכל הרוסי

הפרויקט של
הוצאת לאנצ׳בוקס

בארון הספרים הקולינרי-ישראלי יש ביטוי למטבח המרוקאי, ההונגרי, הפרסי, הרומני, העיראקי ואחרים. הגיע הזמן לצרף גם את קולה של אחת העליות הגדולות שידעה המדינה ולתעד גם את המטבח היהודי-רוסי-סובייטי.

 

צילום מתוך הספר: קירה קלצקי

 

המטבח הרוסי, או יותר נכון, הסובייטי, הוא יותר עשיר ממה שנדמה. לצד הפן המזרח-אירופי המוכר השתמרו בו השפעות צרפתיות מתקופת הצארים (סלט אָלִיבְיֵה, עוגת נפוליאון ודומיהם) לצד השפעות מזרחיות-אסייתיות מהמדינות הדרומיות (תרבות הכיסונים, תבשילי האורז ועוד). גם המטבח היהודי-רוסי ״גייר״ והכשיר לא פעם מתכונים רוסיים מסורתיים - עוף במקום חזיר, פָארְשְׁמָאק (הרינג קצוץ) ועוד, שלא לדבר על המפגש שלו עם מדינת ישראל, על האקלים וחומרי הגלם שלה.

 

את העושר התרבותי הזה אנחנו רוצים לחלוק איתכם: עולים, ילדי עולים וישראלים ילידי הארץ, וליצור ספר בעברית שישמר את כל אלה דרך מתכונים, סיפורי אוכל וסיפורים אישיים.

 

שמנו לב שרבים מהסיפורים הללו התקשרו לנו לבית, למשפחה, לעלייה לארץ ולמה שקרה אחריה. רבים מהסיפורים הללו עוברים דרך הטעמים והריחות שאנחנו זוכרים מהמטבחים של הסבתות שלנו. בְּלִינְצִ׳יקִי חמים לצד החוויות שלנו משיעורי פסנתר או כינור בקונסרבטוריון, בורשט אמיתי לצד הזיכרונות מקטיף הפטריות הראשון בארץ, עוגת נפוליאון לצד העצב של ההורים על כך ש״התקלקלנו״ ולא הפכנו לרופאים או למהנדסי מחשבים או לפחות לאלופים בשחמט.

 

צילום מתוך הספר: קירה קלצקי

 

בימים אלה אנחנו חוגגים 25 שנה לעלייה הגדולה מברית המועצות, שהייתה לחבר העמים. כולנו ילידי העלייה הזו: רינת נולדה כבר בארץ, למשפחה שעלתה מאוזבקיסטן ב-1978, ואדים עלה כילד מאוקראינה, קירה מבלארוס, יאן מאזרבייג'ן, כולם בעלייה הגדולה ההיא של 1991-1990. אחרי שנים שבהן אנחנו כישראלים מספרים את סיפורי הילדות הסובייטית שלנו, הבנו שאלה לא רק הסיפורים הפרטיים שלנו, אלא של רבים כמונו שעברו חוויות דומות. התגובה ״וואו, גם אצלך זה היה ככה? גם ההורים שלך הכריחו אותך ללכת בטאפאצ'קי (נעלי בית) אפילו בקיץ?״ עזרה לנו להבין שלא רק אנחנו כל כך מתגעגעים.

 

רינת גולדברג, יועצת חינוכית מבאר שבע שאוכלת בשביל לחיות וחיה בשביל לאכול, יחד עם ואדים בלומין, היסטוריון ואיש חינוך מרמת גן, אספו את הזיכרונות ואצרו אותם. לצורך העניין חברו לשף המוערך יאן גיצלטר מחולון, שעזר לשחזר מאכלים אותנטיים כמו פִּילְמֵנִי, מרק אוּחָה, וקָאטְלֵייֵטִי, ולצלמת המוכשרת קירה קלצקי מירושלים (חכו ותראו איך היא מצלמת סִיליוֹדְקָה פוֹד שוּבִּי!).

 

צילום מתוך הספר: קירה קלצקי

 

הספר צפוי לראות אור בהוצאת ספרי האוכל לאנצ'בוקס בקיץ הקרוב, לקראת ראש השנה.

 

תנו לנו יד: זו ההזדמנות שלכם לקנות מראש עותק, אולי אפילו כמה עותקים כמתנות לחגים במחיר מוזל, להשתתף בפרויקט מרגש וחשוב זה לשימור המטבח של עולי חבר העמים.

 

סְפָּסִיבּוֹ (תודה, ברוסית)!

רינת, ואדים, יאן, קירה וכל החברים בהוצאת לאנצ׳בוקס.

 הפרויקט של

הוצאת לאנצ׳בוקס
צור קשר עם היזם
לאנצ'בוקס הוא בית הוצאה לאור שמתמחה ביצירת ספרי בישול ותוכן קולינרי. ספרי האוכל שלנו כוללים הרבה יותר ממתכונים. הם מתעדים את סיפוריהם המרגשים של אנשים, של תקופה, של מקום או של תרבות באמצעות צילומים מקוריים ועיצובים מוקפדים. אנחנו קוראים לזה: לאכול עם העיניים. בצוות ההוצאה לאור אנשי מקצוע מן השורה הראשונה בתחומם - כותבים, עורכים, צלמים ומעצבים - שחברו כדי לבשל את מה שהם הכי אוהבים: ספרים. את בית ההוצאה שפועל בתל אביב מאז שנת 2009 הקים העיתונאי עופר ורדי.
155,680
מתוך 150,000 ₪
104%
מומן
0
ימים שנותרו
1058
תומכים
שימו לב!
רק במקרה והקמפיין משיג את יעד הגיוס במשך הזמן שהוקצב התומכים יחוייבו
איך לתמוך בפרויקט?

הפרויקט בשיתוף

מינימום 85 הזמנה ליחיד למסיבת ההשקה של הספר
בואו לחגוג איתנו את צאתו לאור של הספר במסיבה רוסית שמחה עם דברים טובים ואנשים מצוינים כולל וודקה, כמובן
48 תומכים
מינימום 110 הספר במשלוח עד הבית
רכשו כעת את הספר במחיר מוזל וקבלו אותו הביתה בסוף הקיץ הקרוב, בדיוק לקראת ראש השנה
787 תומכים
מינימום 149 הספר במשלוח עד הבית + 50 שקלים מתנת רשת מעדני מניה
רכשו את הספר, קבלו אותו הביתה יחד עם שובר מיוחד בשווי 50 שקלים לקניות טעימות ברשת המעדניות הידועה
10 תומכים
מינימום 190 הספר במשלוח עד הבית + הזמנה ליחיד למסיבת ההשקה
רכשו את הספר, קבלו אותו הביתה ובואו לחגוג איתנו את צאתו לאור במסיבה רוסית עם דברים טובים ואנשים מצוינים כולל וודקה, כמובן
86 תומכים
מינימום 210 2 ספרים במשלוח עד הבית
טובים השניים מן האחד: רכשו כעת שני עותקים במחיר מוזל במיוחד וקבלו אותם הביתה. שמרו אחד לעצמכם - ואת השני העניקו במתנה למי שאתם הכי אוהבים
131 תומכים
מינימום 220 הספר במשלוח עד הבית + הדפס צילום מתוך הספר
רכשו את הספר וקבלו אותו הביתה יחד עם הדפס צילום מתוכו בגודל A4 שתוכלו למסגר ולתלות על הקיר
16 תומכים
מינימום 290 2 ספרים במשלוח עד הבית + הזמנה ליחיד למסיבת ההשקה
רכשו כעת שני עותקים של הספר במחיר מוזל ובואו לחגוג איתנו את צאתו לאור במסיבה רוסית שמחה במיוחד כולל וודקה, כמובן
5 תומכים
מינימום 499 5 ספרים במשלוח עד הבית
הקדימו לקנות את המתנות לראש השנה: רכשו חמישה עותקים של הספר במחיר מוזל ביותר, קבלו אותם הביתה לקראת החג - ואתם מסודרים
15 תומכים
מינימום 979 10 ספרים במשלוח עד הבית
הקדימו לקנות את המתנות לראש השנה: רכשו עשרה עותקים של הספר במחיר מוזל ביותר, קבלו אותם הביתה לקראת החג - ואתם מסודרים
4 תומכים
מינימום 1749 20 ספרים במשלוח עד הבית
הקדימו לקנות את המתנות לראש השנה: רכשו 20 עותקים של הספר לכל המשפחה ולחברים במחיר מוזל במיוחד
0 תומכים
מינימום 4255 50 ספרים במשלוח עד הבית או עד המשרד
רכשו כבר עכשיו את המתנות לראש השנה לבני המשפחה, לחברים או לעובדים שלכם במחיר מוזל ומשתלם
0 תומכים
מינימום 4900 הספר + סדנת בישול רוסי פרטית בבית. עד 10 משתתפים
השתתפו בשיעור פרטי לבישול רוסי אצלכם במטבח! השף יאן גיצלטר, ממחברי הספר, יגיע אליכם הביתה עם חומרי הגלם וילמד אתכם איך להכין את המאכלים שאתם הכי מתגעגעים אליהם. כל משתתף בסדנא יקבל ספר. *לעלויות אלה יתווסף תשלום עבור כיסוי עלויות נסיעה לרוכשים אשר אינם מתגוררים במרכז הארץ
0 תומכים
מינימום 5900 הספר + סעודה רוסית אצלכם בבית. עד 10 משתתפים
השף יאן גיצלטר, ממחברי הספר, יבשל במיוחד בשבילכם ואצלכם במטבח ארוחה רוסית מפוארת! הזמינו את המשפחה ואת החברים ובואו להיזכר בטעמי ילדות. כל משתתף בארוחה יקבל ספר. *לעלויות אלה יתווסף תשלום עבור כיסוי עלויות נסיעה לרוכשים אשר אינם מתגוררים במרכז הארץ
0 תומכים