EN HE

ילד, כבש, זנב ושירים .

הפרויקט של
גיא טנא

שלום לכם !

שמי גיא טנא, אני עוסק בהוראה ובביקורת מוסיקה, בעברי הייתי מבקר המוסיקה הישראלית של התכנית "בילוי היום" בגל"צ וכעת אני מנהל את דף הפייסבוק "טנא ג'י", מבקר המוסיקה של התכינת "זוהר צפוני" ברדיו "צפון ללא הפסקה" וכותב במגוון אתרים. את עבודת המאסטר שלי כתבתי על להקת "התרנגולים".

ברצוני להציע לכם להצטרף אלי להגשמת חלום: הוצאת ספר על נושא שאינו זוכה לתשומת הלב הראויה לו- המוסיקה לילדים בישראל.


במידה רבה אטען בספר זה כי לגיטימית אבחנה  במוסיקה לילדים- בין זו המתייחסת למאזין הילד מתוך ודרך סטנדרטים "אותנטיים", משמע מקצועיים, מכבדים, מבינים ולא מתיילדים לבין זו המתייחסת למאזין הילד כצרכן ותו לא, בדרך כלל דרך עיניים מסחריות וללא הקפדה על סטנדרטים מקצועיים גבוהים. 

הספר  ינסה לטעון כי תריסר שנים לאחר שהאלבום "החלונות הגבוהים", אלבום אשר נהוג לראות בו את אלבום הפופ הראשון בעברית וכלל שיר ילדים שונה ומיוחד לכשעצמו, הלא הוא, כאמור,  "בובה זהבה" של מרים ילן שטקליס ושמוליק קראוס,  בישר תפנית סגנונית במוסיקה הפופולרית בישראל, החל תהליך של מיצוב חלק מן המוסיקה לילדים כתת-ז'אנר בפני עצמו שמקיים ושואף לסטנדרטים איכותיים ולפרמטרים אסתטיים שאינם שונים במהותם מהיצירה לקהל יעד מבוגר.

חמשת האלבומים בהם יתמקד המחקר, החל מ"הכבש הששה עשר" ,דרך "והילד הזה הוא אני"   , עבור ב "זנב לא שוכח"  וב "שירי העיר הגדולה"  וכלה ב "ילד פעם" , הם  אלבומים שנכתבו, הולחנו, עובדו, הופקו מוסיקלית, נוגנו, בוצעו והופצו באותה רוח ובאותן דרכים בה מופצים לאורך השנים אלבומי רוק ופופ שפונים לקהל המבוגר. 


ואכן, ילדים ששמעו את "בובה זהבה" של "החלונות הגבוהים" הפכו להורים צעירים שהשמיעו לילדיהם את "הכבש הששה עשר" ו "והילד הזה הוא אני" כמה שנים לאחר צאתם, וילדיהם הפכו להורים שהולכים עם ילדיהם להופעות שבועיות של "ילד פעם" בנמל תל אביב כבר שבע שנים נכון לרגע זה, לאחר צאת אלבומם היחיד.

מהו התהליך שעברה המוסיקה הישראלית לילדים מרגע צאתו של "הכבש הששה עשר"? מה מייחד עשייה זו ומקשר אותה לרוק ולפופ יותר מאשר לשירי הילדים הנוצרים ומופצים באפיקים ובסגנון אסתטי המכוונים באופן בלעדי לילדים? כיצד ניתן למתוח את הקו המקשר בין מוסיקה לילדים לבין המוסיקה הפופולרית ?

מדוע דווקא ב" מי שמביט" שרים חברי להקת "הכבש הששה עשר" יחד בקולניות? מדוע חשוב היה לאבנר קנר ב"והילד הזה הוא אני" לעטר בצלילי פסנתר שובב פעולה מסוכנת שעושה הילד? מדוע החליט דן תורן ב "זנב לא שוכח" להציג דמות פרועה של ילד שבורח מביתו? מדוע היה חשוב לאילן סאלם ב "שירי העיר הגדולה" להכניס סאונד חי להקלטות? ואילו מטמונים תרבותיים שלו חברי "ילד פעם" מהמצולות של הזכרון הישראלי הקולקטיבי?

כדי לקרוא על כל אלה וכדי לסייע לי להביא את דבריי בפניכם, אשמח שתהיו שותפים בהוצאת הספר לאור ובהנחת אבן יסוד בהתייחסות מעמיקה לז'אנר שנדחק שנים רבות לקרן זווית בתרבות הישראלית.

שלכם ובתודה גדולה מראש, גיא טנא.הפרויקט של

גיא טנא
צור קשר עם היזם
שמי גיא טנא, מורה ומבקר מוסיקה, בן 43, נשוי פלוס שלושה ילדים ומתגורר בישוב תובל שבגליל. אני בוגר האוניברסיטה העברית בחוגי תאטרון וספרות אנגלית ומוסמך אוניברסיטת חיפה בחוג לספרות השוואתית. בעבר שימשתי כמבקר מוסיקה ישראלית בגל"צ וכיום אני כותב ומדבר על מוסיקה ושירה במספר מסגרות וביניהן רדיו צפון ללא הפסקה, דף הפייסבוק טנא ג'י, תרבות il, להיטון.קום וAndy was Wrong.
35,748
מתוך 35,000 ₪
102%
מומן
0
ימים שנותרו
142
תומכים
שימו לב!
רק במקרה והקמפיין משיג את יעד הגיוס במשך הזמן שהוקצב התומכים יחוייבו
איך לתמוך בפרויקט?
מינימום 75 עותק והקדשה אישית
109 תומכים
מינימום 150 פלייליסט אישי בעריכה אישית של מבקר מוסיקה.
יחד עם עותק של הספר, התומך יקבל במתנה פלייליסט בעריכתי בן 12 שירי ילדים מתוך חמשת האלבומים הנדונים בספר ,מותאם לארוע לבחירתו+ חולצה עם ציור העטיפה
16 תומכים
מינימום 250 שלישיית ספרים למתנה
+חולצה עם ציור העטיפה.
15 תומכים
מינימום 500 חוברת חידונים ושעשועונים
חוברת לכל המשפחה בה פעילויות של חידונים, משחקים ועוד, כולם בהשראת חמשת האלבומים הנידונים בספר + חולצה עם ציור העטיפה ישלחו אליכם. (כולל עותק של הספר)
0 תומכים
מינימום 750 פוסטר של עטיפת הספר לילדים
פוסטר בעיצובו של אלעד אלהרר לפי עטיפת הספר +חוברת פעילויות ומשחקים לכל המשפחה ברוח אלבומי ילדים (כולל עותק של הספר)+ חולצה עם ציור העטיפה יישלחו לביתכם.
0 תומכים
מינימום 1000 הרצאה בביתכם
למי שיתמוך בסכום של 1000 ש"ח ( או למעלה מזה...) תוקדש הרצאה על נושא הספר בביתו במהלך השנה הקרובה. (כולל עותק של הספר).
+חולצה עם ציור העטיפה.
4 תומכים
מינימום 1500 סדנת מסכות של "תאטרון בסלון"
בנוסף להרצאה על נושא הספר, פוסטר, חוברת, פלייליסט ,עותק של הספר וחולצה עם ציור העטיפה.
1 תומכים מתוך 1