EN HE

הקוד האלבני

הפרויקט של
יעל קציר

אני יעל קציר, בימאית של סרטי תעודה שנים רבות, לאחר הצלחת סרטי אור בקצה המגף - סיפורם של מחנות העקורים בדרום איטליה, החלטתי להמשיך ולתעד פרשיות עלומות - חיוביות המראות נקודות אור אנושיות בתקופת השואה. אני מזמינה אתכם להצטרף אלי למסע מרתק של חשיפת סיפור בלתי ידוע שנוגע  בשאלה המהותית היחס אל הפליט חסר המגן, זוהי שאלה בעלת ממד אנושי  אשר המסר שלה הוא אוניברסלי ועכשווי: מוסלמים שהצילו יהודים, מקור לתקווה, שלום,  חמלה והדדיות בין תרבויות החיות במרחב משותף. תמיכתכם בפרויקט תאפשר ליצור סרט תיעודי חדש החושף סיפור מופלא ומרגש על הצלתם של פליטים יהודים באלבניה במלה"ע ה–II זהו הרגע האחרון לתעד את העדים שעוד חיים ואם הסרט לא ייעשה עכשיו הוא לא יקרה.

מהות הפרויקט : אלבניה הייתה ארץ מקלט למי שהצליח להימלט מציפורני הנאצים בארצות שנכבשו על ידם. מאפריל 1939 ועד ספטמבר 1943 הייתה אלבניה תחת שלטון איטליה בת בריתה של גרמניה אך   האיטלקים סייעו ליהודים במתן ויזות תייר או מעבר  לאלבניה. כשנכנעה איטליה לבנות הברית בספטמבר 1943 הגרמנים השתלטו על המדינה ושלטו ביד רמה עד שהובסו בנובמבר 1944. זו הייתה תקופה קשה וקריטית ליהודים באלבניה ובמיוחד לפליטים היהודים  שמצאו בה מקלט,  , איש מהם לא הוסגר לגרמנים וכולם ניצלו.  זוהי פעולת הצלה ייחודית שהתרחשה באופן ספונטני על ידי בני העם האלבני שרובם מוסלמים, פעולה  שבה נציגי המנהל המקומי האלבניים נתנו לעם דוגמא  וסירבו לתת לגרמנים את רשימת היהודים הנמצאים בגבולותיהם. רבים מהם אף  הזהירו את  נותני המחסה האלבנים  לפני מצוד גרמני כדי שיסתירו את היהודים במקומות חילופיים.  

                    


    המצילים האלבנים של הילדה אסתר שהיא דמות מרכזית בסרט

 בסרט תועלינה השאלות: מדוע הצילו האלבנים פליטים יהודיים בשעה שכל המדינות האירופיות הסגירו אותם? איזה סיכונים לקחו על עצמם המצילים כשעשו מעשה? מי סייע להם? הסרט יחשוף את בסיס הקוד האלבני שבזכותו ניצלו היהודים שבין עקרונותיו: הכנסת אורחים, התנהגות ראויה, נאמנות משפחתית וכבוד הבטחות

מטרת הסרט וחשיבותו: עם סיום מלה"ע השנייה תפס את השלטון הדיקטטור הקומוניסטי האלבני אנוור הוג'ה ששלט ביד ברזל ונעל את ארצו באופן מוחלט בפני העולם ע"י 750 אלף בונקרים. אימה ופחד מלאו את הארץ ואנשים לא העזו להרים ראש או לדבר על העבר מפחד שיואשמו במשהו. רק כשמת והקומוניזם נפל, החלו לצוף הסיפורים על מלחה"ע ועל האלבנים שפתחו את דלתם בפני הפליטים היהודים והצילו אותם מציפורני הנאצים. 73 אלבנים קבלו  מיד ושם את אות חסיד אומות העולם אך רבים יותר מבני העם האלבני נשארו  אלמוניים – מבלי שזכו להכרה ולהוקרה.  אנו נמצאים ברגע האחרון שבו ניתן לתעד את הסיפור של מצילים אלמונים, הפזורים ברחבי אלבניה בסרט ישולבו קטעי ארכיון וצילומי רחפן שיציגו את יופייה הטבעי של  אלבניה ואת המקומות הנדחים אליהם הביאו המצילים את " אורחיהם"  כדי להסתירם.

.מטרת גיוס הכסף: כבימאית דוקומנטארית שנים רבות, אני רואה בסרט הזה שליחות אנושית וחברתית, בימים בהם כל מוסלמי נתפס בעולם כבוגד, חשוב להפנות זרקור אל האנשים - המוסלמים, שפתחו את דלתם לפליטים שלא הכירו ונתנו להם מקלט תוך סיכון אישי גדול.  הרעיון לסרט בא מקהל הצופים  שראו את הסרט האחרון שביימתי  "אור בקצה המגף." אני רואה בכם קהל הצופים  שותפים פעילים ביוזמה שלי להאיר נושא בעל חשיבות היסטורית ועכשווית, ברצוני להוציא את הסרט  לאור לקראת יום השואה וכרגע ללא תמיכתכם לא אוכל  להתקדם ולממש את החובה שעבורי היא אישית  ומוסרית : עלי לתעד את אחרוני העדים בהקדם האפשרי ורק אתם יכולים לסייע לי במשימה זו ולקחת חלק בעשייה שהיא למען האנושיות שבאדם.  בלי עזרתכם הנדיבה לא יתאפשר לי לעשות  את הסרט.

     

הצוות המוביל:יעל קציר, גדי קסטל, שוני ליפשיץ

              

             משפחת מנדילי ומציליהם האלבנים המוסלמים

כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו

לינק לגרסה עברית של קטעים מתחקיר מצולם 


הפרויקט של

יעל קציר
צור קשר עם היזם
אני בימאית ומפיקה של סרטים תיעודיים, פרופ אמיריטוס בתחום האומנות ודוקטור להיסטוריה רבים מסרטי הוקרנו בטלוויזיה בארץ ובעולם, ככבו בפסטיבלים בינ"ל וזכו בפרסים רבים. בין סרטי המובילים נמנים : אור בקצה המגף, פלוגת יסמין, שבעה על אימא, קול באישה תפילה כינורות במלחמה , רזי גן העדן והבחירות של רמה לינדהיים. ניהלתי והקמתי את הטלוויזיה הקהילתית של מכללת בית ברל 12 שנה והעליתי לשידור 120 תכניות בהקיף כלל ארצי. האתר שלי הוא: www.yaelkatzir.com
100,965
מתוך 100,000 ₪
101%
מומן
0
ימים שנותרו
178
תומכים
שימו לב!
רק במקרה והקמפיין משיג את יעד הגיוס במשך הזמן שהוקצב התומכים יחוייבו
איך לתמוך בפרויקט?
מינימום 75 מייל תודה
מכתב תודה אישי במייל ממני הבימאית ומפיקת הסרט, יעל קציר
78 תומכים
מינימום 250 הזמנה זוגית לסרט ופוסטר חתום
הזמנה זוגית להקרנת הסרט במרכז או בירושלים פלוס פוסטר חתום על ידי הבמאית יעל קציר (כולל משלוח)
61 תומכים
מינימום 500 דיוידי חתום של הסרט
הזמנה זוגית לסרט בתל אביב או ירושלים פלוס דיוידי של הסרט חתום על ידי הבמאית יעל קציר פלוס פוסטר אטרקטיבי של הסרט (כולל משלוח)
43 תומכים
מינימום 1500 הקרנה פרטית בסלונך כולל שיחה עם הבימאית
הקרנה פרטית של הסרט בכל הארץ בבית פרטי שלך או של אחד מחבריך. כולל שיחה עם הבימאית
7 תומכים
מינימום 2500 קרדיט בסוף הסרט
הזמנה זוגית להקרנת הסרט בתל אביב או ירושלים וכן אזכור שמך ברשימת הקרדיטים של הסרט
7 תומכים