EN HE

מגדיר צהוב דיגיטלי, חינם

הפרויקט של
ברק דנין

גייסנו את הסכום הראשוני - וממשיכים לגייס עוד!

זה קרה הרבה יותר מהר ממה שציפינו: 496 איש נרתמו להפיכת המגדיר הצהוב לדיגיטלי וחינמי - והצלחנו! גייסנו את 60,000 ש"ח הראשונים.

תמכו בהמשך פיתוח אתר "צמחיית ישראל ברשת"

72,000 ש"ח: אם נגיע לסכום הזה, נוכל לעצב ולפתח מנגנון העלאת צילומים חדשים לאתר "צמחיית ישראל ברשת" (אתר ה"פלורה"). בעזרת התמיכה שלכם נוכל לאפשר לצלמים חובבי בוטניקה להעלות לאתר צילומים חדשים של צמחים שאין לנו מספיק צילומים שלהם. יש רבים כאלה. 

המנגנון שנבנה יכלול גם צד לצלמים, וגם צד למנהלי המערכת, שיאפשר להם לסנן את הצילומים ולוודא שרק צמחים שמזוהים בוודאות של 100% יתווספו לעמוד הצמח.

עוד צילומים באתר = הגדרה יותר קלה, לכולנו. 

בינתיים אנחנו מכינים את היעדים הבאים, ביניהם אפליקציית הגדרה לסמארטפון, שתעבוד בכל מקום בארץ - גם בלי חיבור לאינטרנט - ועוד רעיונות מדליקים לקידום הבוטניקה בישראל. אפרסם אותם כאן בקרוב.

בעזרת התמיכה שלכם ועם העזרה שלכם בפרסום וקידום הפרויקט, נוכל להשיג עוד הרבה מטרות חשובות למען כל מי שצמחי הבר של ישראל חשובים להם! ממשיכים עם גיוס התמיכה בפרויקט המגדיר וצמחיית ישראל ברשת במלוא המרץ.

זה הזמן לשלוח שוב את הקישור לפרויקט לכל מי שרק אפשר:
https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=21386

מגדיר צהוב דיגיטלי, חינם

כמה מילים על החלק הראשון של הפרויקט - שמומן כבר בהצלחה בזכותכם!

את המגדיר לצמחי-בר בארץ ישראל, "המגדיר הצהוב" או "המשקולת הצהובה" כמו שחובבי הבוטניקה קוראים לו בחיבה, כתב אבי, פרופ' אבינעם דנין ז"ל, יחד עם פרופ' נעמי פינברון דותן ז"ל. מאז שהספר יצא לאור ב-1991 חיינו השתנו ללא היכר והפכו לדיגיטליים, אך המגדיר נשאר מאחור. ההוצאה לאור, בעלת הזכויות של הספר, החליטה שלא להדפיס אותו עוד ונותרו רק כמה עותקים אחרונים שלו.

הופכים את המגדיר הצהוב לדיגיטלי, ובחינם

כשהמגדיר יהיה דיגיטלי, נוכל כולנו להגדיר צמחים בעזרתו דרך כל סמארטפון, טבלט או מחשב - וזו מטרת הפרויקט הזה. ההגדרה הדיגיטלית תהיה בשיטה המדעית והמדויקת ביותר, באמצעות מפתחות הגדרה כמו במגדיר הצהוב, ותכלול את 2900+ המינים הגדלים בישראל ובסביבתה הקרובה, דרך אתר "צמחיית ישראל ברשת". בנוסף, ניתן יהיה לעדכן אותו במידע חדש ועדכני, על-בסיס קבוע: שמות צמחים חדשים, מידע תפוצה עדכני, צילומים ועוד.

כל זה - בחינם, לתועלת כל מי שמתעניין בבוטניקה ובצמחי הבר ישראל.

מה ההבדל מול המגדיר הקיים?

המגדיר הקיים באתר "צמחיית ישראל ברשת" מבוסס על תכונות בודדות של הצמח - מבנה העלים, צורת חיים, צבע הפרח ועוד. ניתן לחפש בעזרתו את כל הצמחים שעונים על תכונות מסוימות שיודעים לזהות בצמח שרוצים להגדיר. לרוב מקבלים כמה עשרות צמחים ברשימה, ולא תשובה ודאית אחת. 

המגדיר הצהוב עובד כמו כל מגדיר מדעי: הוא מוביל את המשתמש בו דרך סידרה של שאלות על הצמח המדובר כדי לזהות את המשפחה (למשל "שושניים"), לאחר מכן את הסוג (למשל "חצב"), ואז את המין הספציפי (למשל "חצב גלוני"). תוצאת תהליך ההגדרה היא תמיד אפשרות אחת, שם צמח אחד.

הנה סקיצה של מסך שמדגים את שילוב המגדיר הצהוב באתר "צמחיית ישראל ברשת". אם הקמפיין יצליח נוכל להפוך אותו למציאות:


עזרו לנו להציל את המגדיר  

אלפים רבים של שעות הושקעו בהכנת המגדיר. הוא משמש תלמידים, סטודנטים לתארים מתקדמים, מורים, מרצים ומדענים כאחד, כבר 25 שנה. בינתיים, התכנים שבו התיישנו וההוצאה לאור הפסיקה להדפיס אותו. 

ההוצאה אינה מעוניינת לעדכן אותו, כך שלפחות כרגע - זה הסוף של המגדיר הצהוב. אם לא נצליח בקמפיין הזה, המגדיר יישאר על המדפים בבתים ובספריות, בגרסתו הישנה והלא-מעודכנת, ולא יגיע לדורות הבאים ולידיים צעירות שירצו להכיר את צמחיית הארץ. 

ההעברה למדיה הדיגיטלית תבטיח עצמאות משיקולים מסחריים ותבטיח מגדיר מדעי עדכני ומדויק, עם גישה חופשית, לשנים רבות קדימה. נוכל לעדכן את המגדיר על כל חלקיו בעזרת הגן הבוטני האוניבריסטאי בירושלים, וכל מי שרוצה בכך יוכל ליהנות מהתכנים הרבים שבו, ללא תשלום.


איך התמיכה שלכם בפרויקט תעזור?

התמיכה תסייע לנו לרכוש את הזכויות לספר, לסרוק אותו, לאפיין ולעצב את המסכים למפתחות ההגדרה ועמודים תומכים אחרים, וגם לתקן את המסכים הקיימים באתר "צמחיית ישראל ברשת" כך שיציגו גם הם את המידע מהמגדיר.


מה יקרה אחרי שהקמפיין יסתיים בהצלחה?

אני חולם כבר זמן רב להעביר את המגדיר לרשת, ולהפוך אותו לזמין בחינם לכל מי שירצה בכך. עכשיו, לקראת יום השנה הראשון לפטירתו של אבי, אני רוצה להגשים את החלום. 

שלב ראשון
אחרי שנקבל את הזכויות בתכנים של המגדיר מהמוציא לאור, ממש אחרי סיום הקמפיין, נוסיף לאתר "צמחיית ישראל ברשת" באופן מיידי גירסת PDF של המגדיר, שניתן לחפש בה שמות ספציפיים. כלומר, מאותו הרגע, לא יהיה שום צורך לסחוב יותר את המגדיר הצהוב לשדה - הוא יהיה נגיש מהסמארטפון או הטבלט שלכם.

שלב שני
נוסיף לאתר את האיורים וחלק מתיאורי המינים שקיימים במגדיר. הם יסייעו רבות בתהליך ההגדרה, במיוחד האיורים. הנה איור לדוגמא, של כסיה קהה, אחד ממאות רבות שיש במגדיר הצהוב:

שלב שלישי
בשלב שלישי ניצור באתר "צמחיית ישראל ברשת" מפתחות של משפחות וסוגים, על-פי המופיע במגדיר, ובהתאמה למחקר המדעי שקיים היום, בעזרתו של העורך המדעי של האתר, ד"ר אורי פרגמן-ספיר והגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים. 

המפתחות יוצגו כתהליך מובנה ("wizard") וילוו בתמונות של המינים השונים ובהסברים על המונחים הבוטניים המופיעים בתוך התיאור. כך גם מי שאינם מומחים בבוטניקה יוכלו להגדיר בקלות ובנוחות. לא יודעים מה הם ה"סירה" או "המפרש"? איך נראים שיחים קירחים? אין בעיה - המגדיר באתר יסביר את כל המושגים. ההצגה הדיגיטלית תשדרג משמעותית את הקיים כיום במגדיר, אפילו עם אותם התכנים.

איך בחרנו את המתנות לקמפיין?


השתמשנו בכל מה שיש ברשותנו, הילדים של פרופ' אבינעם דנין, ובמה שקיבלנו מהגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים. ד"ר אורי פרגמן-ספיר, המנהל המדעי של הגן והעורך המדעי של "צמחיית ישראל ברשת", מסייע לנו גם בעניין זה. איריס, מורית, שירה וברק - 4 האחים - לכולנו חשוב שהקמפיין הזה יצליח. הנה אנחנו כולנו ביחד עם אבא לפני כמה שנים:


תמכו בפרויקט וקחו חלק בעשייה

התמיכה שלכם, קטנה כגדולה, תאפשר לנו להגשים את החלום שלנו ושל רבים אחרים: מגדיר צמחים מדעי, עדכני ומדויק, מכל מכשיר ומכל מקום. הפרויקט של

ברק דנין
צור קשר עם היזם
ברק דנין הוא המנכ"ל והבעלים של יוניק יו איי, אחת החברות המובילות בישראל לאפיון ועיצוב UX ו-UI (חוויית משתמש וממשק משתמש). ברק סופג את עולם הבוטניקה מגיל צעיר, גם כילד בסיורים בוטניים משפחתיים עם אביו, פרופ' אבינעם דנין ז"ל, וגם מגיל תיכון ועד ימינו אנו, כאחראי על המחשוב של מחקריו וממצאיו של אביו. את אתר "צמחיית ישראל ברשת" ברק תכנת ב-2013. מפות התפוצה במגדיר הצהוב וסְדר הדפוס של המגדיר הם פרי עבודתו כמפתח צעיר בסוף שנות ה-80'. ברק נשוי באושר למיכל ואבא גאה לאורי ודניאלה. בשעות הפנאי הוא אוהב לבשל אוכל איטלקי, תאילנדי והודי, ולנגן בגיטרה.
77,154
מתוך 60,000 ₪
129%
מומן
0
ימים שנותרו
663
תומכים
שימו לב!
רק במקרה והקמפיין משיג את יעד הגיוס במשך הזמן שהוקצב התומכים יחוייבו
איך לתמוך בפרויקט?
מינימום 25 ציון ברשימת התומכים, לחצו לתמיכה בכל סכום
תמיכה מכובדת שתכניס אתכם לרשימת התומכים במגדיר הצהוב, שתפורסם באתר "צמחיית ישראל ברשת"
90 תומכים
מינימום 50 מכתב תודה, לחצו כאן לתמיכה בכל סכום
מכתב תודה אישי ממשפחת דנין, וגישה להורדת המגדיר לפני כולם. בחרו באפשרות זו אם אתם לא מעוניינים לקבל תשורה בתמורה לתמיכה בפרויקט. ניתן להגדיל את הסכום לתמיכה במסך הבא.
221 תומכים
מינימום 85 פקעות של כלניות ונוריות, מתנת משתלת הרדוף
שקית עם 10 פקעות של נוריות וכלניות, מתנת משתלת הרדוף - משתלה לגידול צמחי בר לבתי גידול לחים, בקיבוץ הרדוף. כולל משלוח בדואר ישראל
46 תומכים מתוך 80
מינימום 100 צילום דיגיטלי של צמח אותו גילה למדע פרופ' דנין
פרופ' דנין גילה 43 מינים חדשים למדע ו-3 תתי-מינים, ביניהם צפורנית אלכסנדרונית, צללית סיני, בופונית רמון, צלף הרמון ואזובית רמון. הבוחרים באפשרות זו יקבלו עותק דיגיטלי של אחד מצילומי המינים אותם גילה למדע. את חלק מהצילומים צילם פרופ' דנין עצמו, ואחרים נתרמו על-ידי צלמים למיזם זה. כל הצילומים באיכות גבוהה המתאימה לדפוס, ולשימוש אישי בלבד.
41 תומכים
מינימום 175 סיור בוטני קבוצתי בהדרכת ד"ר אורי פרגמן-ספיר
השתתפות ליחיד בסיור בוטני קבוצתי בהדרכת ד"ר אורי פרגמן-ספיר, המנהל המדעי של הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים, והעורך המדעי של אתר "צמחיית ישראל ברשת" מאז שנת 2016. הנסיעה ברכבים הפרטיים של המשתתפים.
20 תומכים מתוך 80
מינימום 250 סדנת סבונים טבעיים מצמחי מרפא
סדנת הכנת סבונים טבעיים מצמחי מרפא בקואופרטיב ״לי ולך״ - קוסמטיקה טבעית
1 תומכים מתוך 2
מינימום 270 צילום צמח של פרופ' דנין, מודפס על קאפה 40x60
צילום צמח מודפס על נייר צילום איכותי 40x60 ס"מ, מודבק על קאפה קשיחה. הצילום לבחירתך מתוך גלריית צילומים גדולה של הצמחים שצילום פרופ' דנין, היא תפורסם לאחר סיום מוצלח של הפרויקט (ניתן לראות רבים מהם באתר "צמחיית ישראל ברשת"). משלוח לרוב חלקי הארץ כלול. תודה לאתר מסגרת על התמיכה בפרויקט.
7 תומכים מתוך 10
מינימום 275 סדנת בישול אסיאתי ליחיד בקבוצה, עם שף איריס לוי
אסיה היא יבשת גדולה בעלת מגוון תרבויות קולינאריות שונות. אין ספק כי המטבחים הבולטים ביותר במטבח האסייתי הם הסיני, התאילנדי, היפני וההודי. יש כיף גדול ללמוד ולהכיר מטבחים מעניינים אלה דרך סדנת בישול. איריס לוי היא שף פרטי כבר שנים רבות (וגם בתו של פרופ' דנין), ותשמח ללמד אתכם את רזי המטבח האסיאתי. הסדנה היא ליחיד בקבוצה קטנה, והיא נמשכת כ-3 שעות.
13 תומכים מתוך 14
מינימום 300 מנוי משפחתי שנתי לגן הבוטני בירושלים
המנוי השנתי מאפשר: כניסה חינם לגן בימי הפעילות הרגילים (2 מבוגרים + 3 ילדים, מתאים גם לסבא וסבתא), כניסה מוזלת באירועים שונים של הגן, הנחה במסעדת קפית בגן והנחה במשתלת קוקטייל. מתנת הגן הבוטני האוניברסיטאי, ירושלים
0 תומכים מתוך 10
מינימום 350 צילום צמח מאת פרופ' דנין, מודפס על קנבס 40x60
צילום צמח מודפס על קנבס 40x60 ס"מ ומתוח על מסגרת עץ. הצילום לבחירתך מתוך גלריית צילומים גדולה של הצמחים שצילום פרופ' דנין, היא תפורסם לאחר סיום מוצלח של הפרויקט (ניתן לראות רבים מהם באתר "צמחיית ישראל ברשת"). משלוח לרוב חלקי הארץ כלול. תודה לאתר מסגרת על התמיכה בפרויקט.
5 תומכים מתוך 10
מינימום 400 צילום צמח של פרופ' דנין, מודפס על קאפה 60x80
צילום צמח מודפס על נייר צילום איכותי 60x80 ס"מ, מודבק על קאפה קשיחה. הצילום לבחירתך מתוך גלריית צילומים גדולה של הצמחים שצילום פרופ' דנין, היא תפורסם לאחר סיום מוצלח של הפרויקט (ניתן לראות רבים מהם באתר "צמחיית ישראל ברשת"). משלוח לרוב חלקי הארץ כלול. תודה לאתר מסגרת על התמיכה בפרויקט.
1 תומכים מתוך 5
מינימום 900 יעוץ חוויית משתמש לאתר / אפליקציה שלך, עם ברק דנין
האם האתר שלך משיג את כל הלקוחות שהוא היה יכול להשיג? האם המוצר שלך אינטואיטיבי וקל לשימוש? האם האפליקציה שלך בנויה כך שתשיג את המטרות העסקיות שלשמה היא נבנתה? בייעוץ חוויית משתמש של שעתיים לאתר או לאפליקציה שלך, עם ברק דנין, תוכל/י לקבל את התשובות לשאלות חשובות כאלה.

ברק דנין הוא בין הקולות הבולטים בעולם ה-UX בישראל (וגם בנו של פרופ' דנין). הוא בעל נסיון של כ-20 שנה בתחום ממשק המשתמש. לאחרונה נבחר לאחד מ-100 המובילים בדיגיטל בישראל. הייעוץ במשרדי יוניק יו איי (בסמוך לקניון איילון) או טלפונית.
0 תומכים מתוך 10
מינימום 970 סדנת ראיון התנהגותי לאנשי משאבי אנוש
בסדנה בת יומיים המיועדת לנשות ואנשי משאבי אנוש וגיוס עובדים, תלמד מורית רוזן לעומק את שיטת הראיון ההתנהגותי, וגם תאפשר למשתתפים לתרגל באופן יסודי את עקרונות השיטה ולקבל משוב אישי. מורית היא אחד השמות המוכרים ביותר בעולם גיוס העובדים בארץ, היא פיתחה את שיטת הראיון ההתנהגותי. היא גם בתו של פרופ' דנין ז"ל.

שימוש בכלי של ראיון התנהגותי מאפשר לגייס בצורה מדויקת אנשים מצוינים לארגון ולתפקיד,
ולשפר את איכות הגיוסים כמו גם את הבטחון בתהליך של כל המעורבים בו.
0 תומכים מתוך 5
מינימום 1200 סיור בוטני פרטי, בהדרכת ד"ר אורי פרגמן ספיר
סיור בוטני פרטי בהדרכת ד"ר אורי פרגמן-ספיר, המנהל המדעי של הגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים, והעורך המדעי של אתר "צמחיית ישראל ברשת" מאז שנת 2016. הנסיעה ברכב הפרטי של המשתתף
3 תומכים מתוך 5
מינימום 1500 קורס UX און ליין
איך מאפיינים אתרים, מערכות ואפליקציות עם חויית משתמש מעולה? מה צריך לדעת כדי להיות איש או אשת UX מקצועיים? בקורס און-ליין של 48 שעות הדרכה אקדמיות וכ-50 שעות תרגול, ילמד אתכם ברק דנין את הסודות מאחורי אחד המקצועות המרתקים בעולם הטכנולוגיה כיום.

4 תומכים מתוך 10
מינימום 1500 הרצאה להנהלה בכירה על ראיון התנהגותי עם מורית רוזן
בהרצאה המיועדת למנהלים, תסביר מורית רוזן את שיטת הראיון ההתנהגותי, אותה לימדה כבר אלפי מנהלות ומנהלים מגייסים, וגם נשות ואנשי גיוס. מורית היא אחד השמות המוכרים ביותר בעולם גיוס העובדים בארץ, וגם בתו של פרופ' דנין ז"ל.

השימוש בראיון התנהגותי מחזק בצורה דרמטית את יכולתם של מנהלים ואנשי משאבי אנוש לראיין מקצועית, ולנבא בצורה מצוינת את הצלחת המועמדים בארגון.
1 תומכים מתוך 3
מינימום 3000 סדנת ראיון התנהגותי לקבוצה עם מורית רוזן
בסדנה פרטית (פנים-ארגונית) בת 4.5 שעות המיועדת למנהלים בארגונים שמעוניינים להכניס לשימוש נרחב את הראיונות ההתנהגותיים, תסביר מורית רוזן את שיטת הראיון ההתנהגותי, תאפשר למשתתפים לתרגל את עקרונות השיטה ולקבל משוב אישי. מורית היא אחד השמות המוכרים ביותר בעולם גיוס העובדים בארץ, וגם בתו של פרופ' דנין ז"ל.

השימוש בראיון התנהגותי מחזק בצורה דרמטית את יכולתם של מנהלים ואנשי משאבי אנוש לראיין מקצועית, ולנבא בצורה מצוינת את הצלחת המועמדים בארגון.
0 תומכים מתוך 2
מינימום 12000 הוספת שמך לרשימת "תומכי הזהב" של המגדיר
אין לנו מילים לתאר את תודתנו העמוקה. גם לבוטנאים ולחובבי הבוטניקה בישראל ובעולם, שיקבלו את המגדיר לשימוש יום-יומי בחינם, בוודאי לא יישארו מילים.

במסגרת מדרגה זו, שמך יוצג כאחד מתומכי הזהב בעמודי המגדיר און ליין, ותוכל לבחור כל מתנה נוספת מרשימת המתנות.
0 תומכים מתוך 3
מינימום 70 זרעים של צמחי בר, מתנת הגן הבוטני ירושלים
שקית זרעים של צמחי בר ישראליים, מתנת הגן הבוטני האוניברסיטאי, ירושלים. המחיר כולל משלוח בדואר ישראל.
200 תומכים מתוך 200
מינימום 100 כרטיס זוגי לספארי ברמת-גן
זוג כרטיסים לספארי - המרכז הזואולוגי תל אביב רמת גן, 1,000 דונם של טבע כמעט פראי במרכזה העירוני של מדינת ישראל, "אפריקה בלב גוש דן". בספארי מצוי האוסף הגדול ביותר של בעלי חיים במזרח התיכון, והוא מיוחד בעולם כולו בשל העדרים הגדולים הרועים במרחבי השטח האפריקני.
30 תומכים מתוך 30
מינימום 250 מגדיר צהוב מודפס - עותקים אחרונים
רגע לפני שהמגדיר המודפס עובר לעולם הדיגיטלי, תמכו בפרויקט וקבלו אחד מהעותקים החדשים האחרונים שנותרו של המגדיר הצהוב. משלוח בדואר ישראל.
25 תומכים מתוך 25
מינימום 500 צילום צמח מאת פרופ' דנין, מודפס על קנבס 60x80
צילום צמח מודפס על קנבס 60x80 ס"מ ומתוח על מסגרת עץ. הצילום לבחירתך מתוך גלריית צילומים גדולה של הצמחים שצילום פרופ' דנין, היא תפורסם לאחר סיום מוצלח של הפרויקט (ניתן לראות רבים מהם באתר "צמחיית ישראל ברשת"). משלוח לרוב חלקי הארץ כלול. תודה לאתר מסגרת על התמיכה בפרויקט.
5 תומכים מתוך 5
מינימום 1000 סדנת בישול אסיאתי פרטית, לזוג, עם שף איריס לוי
בסדנת בישול פרטית וזוגית זו, תוכלו לבחור את המטבחים האסיאתיים שמעניינים אתכם, ולהכיר אותם דרך הידיים (בעבודת הבישול) ודרך החיך (אוכלים כל מה שמבשלים). איריס לוי היא שף פרטי כבר שנים רבות והעבירה מאות סדנאות לזוגות ולקבוצות. הסדנה היא לזוג והיא נמשכת כ-3 שעות.
1 תומכים מתוך 1