EN HE

מתמטיקה בתנועה

הפרויקט של
דורית אהרונוב, אילת אלמגור ומוישיק לרנר

מתמטיקה בתנועה:


למידה מתמטית בשילוב שיטת פלדנקרייז למודעות דרך תנועה


הפרוייקט של: דורית אהרונוב פרופ׳ למדעי המחשב באוניברסיטה העברית
אילת אלמגור מנחה בכירה למורים לפלדנקרייז וד״ר למדעי המוח
מוישיק לרנר מנהל בתי ספר בעברו, מחנך ומורה


הפרויקט שלנו מציע שיטה ללימוד מתמטיקה בשילוב עקרונות שיטת פלדנקרייז. בעקבות ניסיון של שלוש שנים בקורסים באוניברסיטה העברית ושנה בשתי כיתות ז' משני בתי ספר שונים, אנו משוכנעים שהדרך שלנו מאפשרת לתלמיד למידה משמעותית של מתמטיקה, למידה המחוברת להווית הלומד כולה. 


הכסף שייאסף בפרויקט מימון ההמונים שלנו נועד ליישום השיטה בחמש כיתות, בשנת הלימודים הנוכחית והבאה.


ומה הרעיון בבסיס השיטה שלנו? 


שיטת פלדנקרייז

ד"ר משה פלדנקרייז, שהיה פיזיקאי ועסק גם בג'ודו, התעניין בדרך השכלול והלמידה של האדם בכל תחום. הוא פיתח שיטת למידה המבוססת על שעורי תנועה. כוונתו היתה לכוון את התלמיד ל"למידה אורגנית". כך קרא לדרך הלמידה של תינוקות כשהם לומדים למשל להתגלגל, לזחול וללכת. התינוקות לומדים על סמך התנסות עצמית; בהתנסות זו כלולות טעויות, תהיות, תחושות הגוף, רגשות, תגליות על הסביבה הפיזית והאנושית, וניצני מחשבות ותפיסות. זו דוגמא מרשימה לשיתוף ההוויה כולה בלימוד, וכל אדם שמתבונן בתינוק לומד, נפעם מהתהליך.

שיטת פלדנקרייז מנסה להביא את התלמיד הבוגר למצב למידה זה בעזרת שיעורי התנועה. במהלך שיעור הפלדנקרייז התלמיד בוחן כיצד חלקיו השונים שותפים בתנועות שהוא עושה, וחוקר וריאציות שונות המתגלות לו בכל תנועה. השיפוט מה נוח ומה לא, מה נכון ומה לא, הוא שלו עצמו ולא של המורה. זוהי למידה מאוד אישית. 


אז איך עובד החיבור בין מתמטיקה לפלדנקרייז?

בשיעורי המתמטיקה שניתנים לפי השיטה שלנו נוכחים במהלך כל השיעור הן המורה לפלדנקרייז והן המורה למתמטיקה. חלק מהזמן מוקדש לרצפים של תרגילי תנועה והפנית תשומת הלב להשתתפות חלקי הגוף השונים בתנועה. באמצעות תרגילים אלו מתעוררות אצל התלמידים והמורים יכולת אבחנה וקשב מהסוג שקיים בלמידה אורגנית. המורים והתלמידים עושים ביחד את שיעור התנועה, וכך מתפתחת הבנה משותפת ונוצרת אמפתיה בכל הקשור לקשב של הלומד לעצמו. תחושות והבנות אלו נוכחות אחר כך באופן טבעי בשיעור המתמטיקה, והמורים והתלמידים נעזרים בהן לשכלול ולפיתוח הקשב בלמידה המתמטית. כל הנוכחים נמצאים בכל מהלך השיעור במצב של למידה, והן התלמידים והן המורים מפתחים נוחות גדלה והולכת עם מצבים של טעויות ואי ידיעה, שלהם ושל זולתם. הם מתרגלים לשאול שאלות ולהיות אקטיביים בבחירת דרך הלמידה הנוחה להם. 


תוצאות ותגובות מהשטח

בניגוד למצופה, בכיתות שבהן עשינו את הניסוי ההספק של החומר עצמו לא קטן אלא אף גדל, למרות שבחלק מהזמן עסקנו בתנועה ולא במתמטיקה באופן ישיר. חשוב מכך, אנו מאמינים שהדברים הנלמדים בדרך זו הם משמעותיים הרבה יותר לתלמידים ולמורים, הם מעניינים ומהנים אותם יותר והתלמידים אף ייזכרו אותם לאורך זמן - זו אינה למידה "רק בשביל המבחן". ובאמת, בהתנסות שכבר היתה לנו ראינו ושמענו תגובות רבות כאלו מן התלמידים והמורים. המשובים שקיבלנו מתלמידים ומורים מרחיבים את הלב ומעידים שצורת למידה זו עונה על צורך של תלמידים רבים וכנראה גם של מורים רבים, ללמידה משמעותית ואישית הרבה יותר. 


ועכשיו, אנחנו צריכים את עזרתכם!

עזרו לנו לקדם את שיטת ה"מתמטיקה בתנועה" לשלב הבא, ולהביאה לתלמידים ולבתי ספר רבים! 


הכסף שיאסף בפרויקט מימון ההמונים שלנו נועד ליישום השיטה בחמש כיתות, בשנת הלימודים הנוכחית והבאה.


הכסף יוקדש לתשלום למורי הפלדנקרייז בחמש הכיתות (כיתות יסודי וחטיבת ביניים בבתי הספר גבעול, לב השרון, מאיר שפיה, בית הספר הדמוקרטי בנהלל ויד המורה), וכן לרכישת ציוד (מזרנים), קיום סדנאות הכנה וליווי למורים, ופתיחת אתר אינטרנט התומך במערך הלימודי החדש.  

בואו נהפוך את לימודי המתמטיקה לחוויה משמעותית, חיה ומעורבת עבור התלמידים. להתנסות של חמשת בתי הספר ברעיון המהפכני תהיינה השפעות ארוכות טווח הן על התלמידים, הן על המורים המשתתפים ובעקיפין גם על כל בית הספר. אנחנו מאמינים ומקווים ששיטה זו יכולה לחולל מהפכה של ממש בלימודי המתמטיקה.

תמכו בפרויקט "מתמטיקה בתנועה". יחד נוכל להניע שינוי אמיתי בדרך הלמידה בבתי הספר! 
הפרויקט של

דורית אהרונוב, אילת אלמגור ומוישיק לרנר
צור קשר עם היזם
דורית אהרונוב פרופ׳ למדעי המחשב באוניברסיטה העברית, אילת אלמגור מנחה בכירה למורים לפלדנקרייז וד״ר למדעי המוח, ומוישיק לרנר מנהל בתי ספר בעברו, מחנך ומורה
96,140
מתוך 85,000 ₪
113%
מומן
0
ימים שנותרו
362
תומכים
שימו לב!
רק במקרה והקמפיין משיג את יעד הגיוס במשך הזמן שהוקצב התומכים יחוייבו
איך לתמוך בפרויקט?
מינימום 30 מכתב תודה
מכתב תודה - תודה ​שעזרתם לנו ​להפוך את ​לימודי המתמטיקה​ למשמעותיים ואישיים יותר עבור תלמידים רבים​​​​.
38 תומכים
מינימום 60 3 שיעורי פלדנקרייז מוקלטים
שלושה שיעורי פלדנקרייז ​מוקלטים, להתנסות והבנת הלמידה שבשיעור, ​עם אילת אלמגור (העברה דרך קישור באינטרנט).
80 תומכים
מינימום 80 מחברת בעבודת יד
מחברת 100 דפים בכריכה עשויה ידנית. כל מחברת היא שונה ומיוחדת, הכריכה בהדבקת דפים מקוריים מספרים ישנים, דפים חלקים או עם שורות (גודל A5). תרומת טל כפיר-שור.
כולל משלוח בארץ. משלוח לחו״ל בעלות של 60 שקלים.
43 תומכים
מינימום 120 הספר ״כי קרוב אליך״ מאת מוישיק לרנר
הספר "כי קרוב אליך" מאת מוישיק לרנר המתאר גישה אישית ללמידה - ספר למחנכים ולכל אדם (בעברית). כולל משלוח בארץ. משלוח לחו"ל בעלות של 80 שקלים.
31 תומכים
מינימום 130 ערכת היכרות עם פלדנקרייז
CD עם 10 שיעורי אודיו מוקלטים בשיטת פלדנקרייז, בהנחיית אילת אלמגור. השיעורים מיועדים למתחילים. לבחירה בעברית או אנגלית. כולל משלוח בארץ. למשלוח בחו"ל תוספת עלות של 50 שקלים.
56 תומכים
מינימום 150 הספר "כי קרוב אליך" עם הקדשה אישית
הספר "כי קרוב אליך" מאת מוישיק לרנ​ר​, ספר למחנכים ולכל אדם (בעברית), עם הקדשה אישית ​מאת המחבר​​​. כולל משלוח בארץ. משלוח לחו"ל בעלות של 80 שקלים.
7 תומכים
מינימום 200 ערכת ​פלדנקרייז מעמיקה הכוללת הקלטות אודיו ווידאו
ערכה ​מעמיקה בשיטת פלדנקרייז הכוללת שתי תשורות:
1.​ עשרה שיעורי תנועה בשיטת פלדנקרייז מוקלטים באנגלית ובגרמנית. המתאימים לכל אחד.
2. ערכת הקלטות וידיאו ​של הרצאות והדגמות של שיעורים אישיים בשיטת פלדנקרייז (שעורי FI), מתוך סדנא לעבודה עם אנשים וילדים עם עקמת. ​השיעורים וההרצאות מדגימים כיצד השיפור בא מתוך למידה ולא מתוך תיקון. ​ההרצאות באנגלית עם ​כתוביות​ לבחירה בעברית, צרפתית, יפנית, ספרדית, איטלקית וגרמנית. ​​כולל משלוח בארץ. משלוח לחו"ל בעלות של 60 שקלים.
48 תומכים
מינימום 250 סדנא בהנחיית שלושת היוזמים
השתתפות בסדנא ​אינטראקטיבית בת ארבע שעות (בירושלים או בזכרון יעקב) בהנחיית שלושת היוזמים​. הסדנא תאפשר לחוות את השיטה​ ולחוש את המיוחד שבה​. ההדגמות בלימוד המתמטיקה יכוונו למבוגרים​. ​ ​
או​
סדנת אינטרנט בת ​שתי פגישות ​ה​כולל​ות​ ​הצגת השיטה, ​הדגמה ושאלות​, עם שלושת היוזמים​. כל פגישה בת שעה וחצי, הפגישות מוגבלות ל20 משתתפים (באנגלית).
33 תומכים
מינימום 300 יומיים ​ב​קורס להכשרת מורים ב​שיטת פלדנקרייז
השתתפות בשני ימים ​מלאים ​ב​קורס להכשרת מורים ב​שיטת פלדנקרייז. אפשר לממש את התשורה בקורס של אילת אלמגור ב​נווה שלום, בטוקיו ​או בסטריגרה באיטליה​.​ בכל המקומות הסדנא תנתן באנגלית ובשפה המקומית כאחד. ​ההשתתפות בקורס הינה חוויה מיוחדת ומיועדת גם לאנשים חסרי כל נסיון בפלדנקרייז.

26 תומכים
מינימום 500 ארבעה ימים בקורס להכשרת מורים בשיטת פלדנקרייז
השתתפות של ארבעה ימים מלאים ב​קורס מורים ב​שיטת פלדנקרייז של אילת אלמגור ב​נווה שלום, בטוקיו ​או בסטריגרה באיטליה​.​ בכל המקומות הסדנא תנתן באנגלית ובשפה המקומית כאחד. ​ההשתתפות בקורס הינה חוויה מיוחדת ומיועדת גם לאנשים חסרי כל נסיון בפלדנקרייז.

31 תומכים
מינימום 750 מפגש אישי עם יוצרי השיטה במגרש פעולתם
מפגש אישי עם יוצרי השיטה במגרש פעולתם: ​​מפגש עם פרופסור דורית אהרונוב לשיחה על חישוב קוונטי באוניברסיטה העברית, שיעור פלדנקרייז אישי (FI) עם אילת אלמגור, ופגישה אישית עם המחנך מוישיק לרנר.
2 תומכים
מינימום 1000 מפגש לשניים עם יוצרי השיטה במגרש פעולתם
מפגש לשניים עם יוצרי השיטה במגרש פעולתם: ​​מפגש עם פרופסור דורית אהרונוב לשיחה על חישוב קוונטי באוניברסיטה העברית, שיעור פלדנקרייז אישי (FI) לכל אחד מהשניים עם אילת אלמגור, ופגישה עם המחנך מוישיק לרנר.
7 תומכים
מינימום 1200 שיעור פלדנקרייז קבוצתי
שיעור פלדנקרייז לקבוצה ATM בהנחיית אילת אלמגור בסטודיו שלה בירושלים. מיועד ל10 משתתפים לכל היותר.
3 תומכים