EN HE

תחקירים בהנחיית הציבור

הפרויקט של
קרן התחקירים

***

כתבות עומק בביצוע עיתונאים עצמאיים ומנוסים. הציבור מציע ומדרג את הנושאים לתחקיר - אנחנו יוצאים לעבוד.

בדרך לניצחון! בזכות תמיכתכם כאן, גייסנו סכום שיאפשר לנו ליצור 3 תחקירים עיתונאיים עצמאיים ב-2017 - בנושאים שאתם תחליטו על זהותם, וללא אינטרסים מסחריים ופוליטיים המגבילים כיום את התקשורת המרכזית.

לא עוצרים - ממשיכים ל-200%! בזכותכם נוכל לבצע:

  1. תחקירים מעמיקים יותר: שכירת חוקרים פרטיים, מעקבים, צלמים, מעצבים גרפיים ואנליסטים

  2. עבודה על מספר תחקירים במקביל. התבאסתם שהנושאים שהצעתם נפלו ושהוצאנו אל הפועל רק את התחקיר האחד שזכה במירב הקולות בהצבעה? עכשיו נוכל לעבוד גם על הנושאים שנבחרו למקומות 2-3, ואף מעבר לכך - הכל תלוי בגובה המימון

לכל שאלה והצעה, פנו לגיא, מנהל קרן התחקירים:

guym@keren.press | 0508270089

הסיפור שלנו מתחיל ביכולת המוגבלת של התקשורת הישראלית להעמיק ולחקור:

היעדר תקציבים, חשש מתביעות, אינטרסים זרים, בעלויות צולבות של בעלי הון על כלי תקשורת, השפעה שלטונית מרסנת: כל אלו מקשים כיום על התקשורת הישראלית לבצע כתבות עומק.  

מצאנו דרך לטפל בזה:

אנחנו, קבוצה של גופי עיתונות עצמאית בולטים, ייסדנו קרן תחקירים בה אתם בוחרים את מה לחקור ועל מה לשפוך אור. נגייס יחד מימון לכתבות שנעריך שיש באפשרותנו לבצען, ונדאג לפרסומן בקנה מידה רחב.

החזון שלנו כבר מיושם בשטח: קרן תחקירים עצמאית, שמממנת עיתונאים חוקרים הפועלים בשליחות ובהנחיה ישירה של הציבור. כאן אתם גם המו"לים וגם העורכים הראשיים.

תחקירים עיתונאיים הם ליבת העיתונות. החשובים שבהם הובילו לשינוי נורמות וחקיקה. אלא שבניגוד לכלי התקשורת הרגילים שמספרים לנו את מה שהם רוצים לומר, לעיתים קרובות בכפוף למכשולים מסחריים ופוליטיים. כאן אתם מציעים מה לחקור ומדרגים הצעות של אחרים!

כשהרעיון שלכם יסחוף אחרים - נדאג להוציאו לפועל ולהפיצו.


כבר התחלנו לעבוד. מה עשינו עד עכשיו?

  • איחדנו לטובת הפרוייקט כמה מהבולטים שבגופי העיתונות העצמאית הישראליים. הם אלה שיוציאו לפועל את התחקירים שהציבור יחליט על זהותם, והם אלה שיפקחו על תהליך ההצבעה. הגופים המייסדים של קרן התחקירים:
  • הקמנו עמותה כדי שנוכל להבטיח שקיפות פיננסית וביורוקרטית מרבית
  • בנינו מערך דיגיטלידף פייסבוק, דף טוויטר וגם אתר אינטרנט שדרכו הצביעו אלפים וקבעו את זהות התחקיר הראשון ומימנו את העבודה עליו
  • פרסמנו את התחקיר הראשון שלנו, אשר חשף את המו"מ החשאי על כניסת ישראל להסכם הסחר הבינלאומי טיס"א (TiSA). התחקיר פורסם בבת-אחת ובמקביל ב-10 גופי תקשורת עצמאית. המהלך העצמאי והמאוחד הביא לכך שמאות אלפי ישראלים נחשפו לתחקיר מבלי להסתמך התקשורת הממוסדת:
  • זמן לא רב חלף והתחקיר קיבל במה במגוון כלי תקשורת מרכזיים: ערוץ 1, ערוץ 10, גל"צ, כלכליסט, דה-מרקר, רשת ב' ועוד. במקביל, זימנה ועדת הכלכלה דיון מיוחד בעקבות התחקיר ופתחה בהליך לחשיפת ההתחייבויות הישראליות במסגרת ההסכם. זה מה שאנחנו רוצים לעשות גם בתחקירים הבאים - להעמיק בנושאים שמעניינים אתכם ולהציף אותם אל צמרת סדר היום הציבורי.


בתחקיר הראשון שלנו הוכחתם יחד איתנו: המודל שבמסגרתו הציבור מציע, מדרג, מממן ובוחר עבור העיתונאים העצמאיים המובילים בישראל את התחקיר עליו הם ישקדו – עובד!בזמן הקצר שאנחנו באוויר, הספקנו גם להיכלל ברשימת 100 המשפיעים בתקשורת הישראלית של "גלובס" לשנת 2016

אם נגיע ליעד הגיוס שלנו, נעבור משלב הפיילוט לעבודה עיתונאית רציפה ובלתי תלויה בנושאים שלבחירתכם:

  1. תחקירים מעמיקים יותר: שכירת חוקרים פרטיים, מעקבים, צלמים, מעצבים גרפיים ואנליסטים

  2. עבודה על מספר תחקירים במקביל. התבאסתם שהנושאים שהצעתם נפלו ושהוצאנו אל הפועל רק את התחקיר האחד שזכה במירב הקולות בהצבעה? עכשיו נוכל לעבוד גם על הנושאים שנבחרו למקומות 2-3, ואף מעבר לכך - הכל תלוי בגובה המימון

מה נעשה אם נגייס יותר ממה שתוכנן?

יש לנו חלום לקחת את את העיתונות העצמאית בישראל צעד אחד קדימה: 

לא רק ביצוע תחקירים וכתבות עומק, אלא העסקת כתבים שיסקרו באופן שוטף נושאים בהתאם להתייעצות עם ציבור התומכים הקבוע של הקרן: בלי תוכן ממומן, בלי פרסום סמוי, בלי השפעה פוליטית, בלי בעלויות צולבות. רוצים כתב שיעקוב ולא ירפה מסיקור הזיהום במפרץ חיפה? שחיתויות במגזר הציבורי? פיקוח על שומרי הסף של הדמוקרטיה הישראלית? כל זה יכול לקרות אם נגייס סכום מספיק משמעותי.


הגופים המייסדים של קרן התחקירים

100 ימים של שקיפות (תומר אביטל)

הוקם כיוזמת מימון המונים לבדיקת מדוע השלטון מקבל כל כך הרבה החלטות גרועות. זכה בפרס DIGIT לשנת 2016.

העין השביעית (שוקי טאוסיג)

אתר ביקורת תקשורת שהחל את דרכו לפני 20 שנה, בעריכתו של שוקי טאוסיג. מערכת "העין השביעית" עוקבת אחרי העיתונות והמדיה במטרה להיות מורה נבוכים לאזרח המעוניין לצרוך תקשורת באופן מושכל, לחוקר התקשורת ולסטודנט.

המקום הכי חם בגיהנום (עינת פישביין ואירית דולב)

הוקם על ידי העיתונאיות עינת פישביין ואירית דולב כאתר אינטרנט שמטפל בעיקר בנושאים חברתיים, וזכה בפרס DIGIT לעיתונות אונליין בשנת 2014.

הפלוג (טל שניידר)

זכה בפרס גוגל ישראל ואגודת העיתונאים למצוינות דיגיטלית בשנת 2012. לפלוג יש מנויים משלמים, ומתקיימים בו בין היתר ראיונות עם אישים פוליטיים בקבוצת ווטסאפ, ועובד במודל עסקי שמצליח לספק הכנסה יציבה.

צדק חברתי – חדר המצב (אור-לי ברלב)

הוקם כעמוד פייסבוק בתור שופר המחאה החברתית ומשמש מאז כגוף תקשורת אלטרנטיבי שמסקר מאבקים חברתיים, מפרק נרטיבים שקריים בשיח הציבורי, מפיץ ידע ועובדות ומניע אזרחים לפעולה.

הכלכלה האמיתית (ערן הילדסהיים)

בלוג הבוחן את יסודות המערכת הכלכלית. הבלוג נבחר לאחד משני הבלוגים הכלכליים הטובים בישראל על ידי “ידיעות אחרונות" ומאקו, וב־ 2014 הפך לתוכנית רדיו בקול ישראל.

החיבור (ניב ליליאן)

מגזין טכנולוגיה עברי-עצמאי, העוסק בטכנולוגיה במובנה הרחב: מגאדג'טים למטבח, דרך מדע ועד טכנולוגיה בכלי רכב, מטוסים וחלל.

שותפות נוספות של קרן התחקירים:

דפנה הראל-כפיר (עורכת מגזין חדשות הצרכנות פואנטה); אימאן ספדי (יו"ר ועדת ביקורת בארגון העיתונאים); איילת פישביין (עיתונאית חוקרת בתחום החינוך)

בעלי תפקידים בקרן התחקירים:

מנהל: גיא מרגלית, לשעבר מנהל מחלקת המחקר של חברת הייעוץ לינקס. פנו לגיא בכל שאלה והצעה - 050820089

ייעוץ משפטי (ללא עלות): משרד חי בר-אל, אילן יונש ושות'. רו"ח (בעלות סמלית): משרד רואי חשבון - זיו שיפר ושות'


תודות לעמלים על הסרטון: דפי סיני וטום מודן

תודות לאלופים שתרמו הרצאות, סיורים ומפגשים: דפנה ליאל, אמנון פורטוגלי, ערן הילסהיים, אור-לי ברלב, שוקי טאוסיג, תומר אביטל, גיא לרר, גיא רולניק. 

תודות למוזיקאים שתרמו אלבומים והופעות: ירון בן-עמי, מאיר ישראל, רועי דהן, דני גלבוע, The Blues Rebels, גיא אטיאס והקלפטומנים. וכמובן - תודה למעיין בר יואל על שהפכה הרבה מזה לאפשרי. 

חדשות טובות! קרן שוסטרמן, קרן א-פוליטית לחיזוק החברה הישראלית, הסכימה לעשות לנו מאצ'ינג עד 5,000 דולר. כלומר, על כל 3 שקלים שתתרמו - הקרן תוסיף שקל, עד לתקרה של 18,500 שקלים.

Israeli Fund for Investigative Journalism (IFIJ) is being spearheaded by a member of the Charles and Lynn Schusterman Family Foundation network and has been awarded a matching grant. Schusterman is a global organization that seeks to ignite the passion and unleash the power in young people to create positive change for themselves, the Jewish community and the broader world. Learn more about the Foundation here
הפרויקט של

קרן התחקירים
צור קשר עם היזם
כלי תקשורת עצמאי הפועל בהנחיית ובמימון הציבור. קרן התחקירים עובדת על נושאים אשר אתם מציעים ומחשיבים כדחופים ביותר. כתבות העומק שאתם בוחרים יבוצעו על-ידי גופי עיתונות עצמאית מובילים החברים בקרן: מאה ימים של שקיפות, העין השביעית, המקום הכי חם בגיהנום, הכלכלה האמיתית, חדר המצב - צדק חברתי, הפלוג של טל שניידר, מגזין החיבור.
102,377
מתוך 50,000 ₪
205%
מומן
0
ימים שנותרו
739
תומכים
שימו לב!
רק במקרה והקמפיין משיג את יעד הגיוס במשך הזמן שהוקצב התומכים יחוייבו
איך לתמוך בפרויקט?
מינימום 40 מייל תודה וזכות הצבעה - מה יהיה התחקיר הבא?
זכות להשתתף בשלב הגמר של ההצבעה, הפתוח לתומכי המיזם בלבד. הציבור הרחב בחר 5 נושאים מבין מאות הצעות, ולכם התומכים תהיה שמורה המילה האחרונה.
397 תומכים
מינימום 100 הזמנה לישיבת חשיבה אסטרטגית על עתיד המיזם
התומכים יוזמנו לסיעור מוחות בהשתתפות חברי קרן התחקירים. דיון על מטרות המיזם בטווח הארוך וחשיבה משותפת על דרכי הפעולה העתידיים (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
173 תומכים
מינימום 130 הרצאה של אמנון פורטוגלי על "שלטון התאגידים"
החוקר ממכון ון-ליר יספר על המגמה ההולכת ומתעצמת של תאגידים בינלאומיים הצוברים מעמד-על באמצעות הסכמי סחר בינלאומיים. כיצד הסכמי הסחר הבינלאומיים החדשים ישפיעו, אם ייחתמו, על המציאות הישראלית? (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
7 תומכים מתוך 30
מינימום 150 הרצאה של דפנה ליאל על סחטנות פוליטית בישראל
התומכים יפגשו את כתבת הכנסת הבכירה של חדשות ערוץ 2 וישמעו על הסודות שמאחורי הדילים בבית הנבחרים ועל השיטות שמאפשרות את הסחטנות. (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
40 תומכים מתוך 50
מינימום 180 הרצאה של ערן הילדסהיים על התמודדות עם יוקר המחיה
מחבר בלוג "הכלכלה האמיתית" ופרשן ב"לילה כלכלי", יסביר איך גורם לכם המנגנון הכלכלי לצרוך וללוות יותר, וייתן טיפים שיוציאו אתכם ממירוץ העכברים הכלכלי. (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
26 תומכים מתוך 50
מינימום 200 אור-לי ברלב בהרצאה על אקטיביזם אזרחי
העיתונאית וממובילות מחאת הגז תבוא לשוחח אתכם על אסטרטגיות לניהול מאבקים חברתיים משולבים ברשת, בתקשורת, במסדרונות הכנסת וברחובות. (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
27 תומכים מתוך 50
מינימום 220 הרצאה של שוקי טאוסיג על ביקורת תקשורת בישראל
עורך "העין השביעית" יספר לכם איך באמת פועלת התקשורת בישראל, על קשרי הון-שלטון-עיתון וכיצד מוטמעת השחיתות אל האתוס העיתונאי. (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
16 תומכים מתוך 50
מינימום 250 סיור שקיפות בכנסת עם תומר אביטל
סיור בכנסת בהובלתו של העיתונאי שעומד בראש מיזם "מאה ימים של שקיפות". בסיור יספר לנו תומר על מאחורי הקלעים של קבלת ההחלטות בישראל. בנוסף, נפגש במשכן עם חבר כנסת שייתן את הזווית של נבחרי הציבור על נושא השקיפות. (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
47 תומכים מתוך 50
מינימום 500 קרן התחקירים עד הבית
מנהל המיזם ועיתונאי חבר הקרן מגיעים אליכם לחוג בית. נדבר על אתגרי העיתונות העצמאית בישראל, על האינטרסים המגבילים כיום את התקשורת הממסדית ועל ההבטחה הגדולה שעיתונות חוקרת בה הציבור נוטל חלק פעיל. (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
10 תומכים מתוך 20
מינימום 800 הופעת בית של ירון בן עמי
הופעה אצלכם בבית. מתוך הביקורות: "שירים מקוריים, שנכתבים בעברית נהדרת, נעים בחופשיות בין סקס לתנ"ך ונטועים עמוק בנופיה של הארץ. ההשראה של ענקי הבלוז השחורים מרחפת מעליהם, אבל הם מתקיימים כאן, על הציר שבין עתלית לשדרות רוטשילד" - בן שלו, הארץ. (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
1 תומכים מתוך 3
מינימום 1500 שיחה 1-על-1 עם אור-לי ברלב על יציאה מהמטריקס
העיתונאית וממובילות מחאת הגז מזמינה אתכם לפגישה אישית שתעסוק במגוון נושאים: הון-שלטון בישראל, מאבק הגז, עיתונות עצמאית - ומה יש לנו האזרחים לעשות בעניין (אם יהיה זמן ותרצו, תספיקו אולי גם לדבר קצת על פוליאמוריה...)
0 תומכים מתוך 2
מינימום 2000 מפגש מצומצם עם גיא לרר / גיא רולניק
כל תמיכה במיזם בסכום של 2000 ש"ח ומעלה (ניתן להשתתף בכל סכום עד 10,000 ש"ח...), תזכה את המשקיע (ובן/בת זוג) במפגש מצומצם עם העיתונאי הבכיר גיא רולניק, או במפגש עם גיא לרר העיתונאי ומנחה "הצינור" שהפך למנהיג חברתי (להחלטתכם כמובן לאיזה אחד מהמפגשים להגיע - או לשניהם!)
שני המומחים הסכימו לקחת חלק ולתמוך במיזם שלנו!
4 תומכים מתוך 10
מינימום 3000 עיתונאי יוצא לתחקיר - עליך!
תחקיר היתולי מבית היוצר של עיתונאי קרן התחקירים. נראיין את חבריכם, נכתת רגלינו בארכיונים המשפחתיים שלכם וניצור עליכם "מסמך עיתונאי נוקב". מתנה מצחיקה ומקורית לעצמך או ליקיריך!
מומלץ להתארגן מספר חברים לרכישת המתנה.
0 תומכים מתוך 2
מינימום 50 אלבום של The Blues Rebels
אלבומם השני של סופרגרופ הבלוז. ה-Blues Rebels הם ארבעה מוזיקאים מהמובילים בארץ שהגיעו מהרכבים שונים והתחברו יחד להרכב שחורך את הבמות בצלילי בלוז שחור מסורתי, עם רוק גיטרות קלאסי ונגיעות גרוב. (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
3 תומכים מתוך 3
מינימום 50 אלבום של גיא אטיאס והקלפטומנים
"חשוף" - אלבום הבכורה של הלהקה המחשמלת. אלבום בלוז רוק בעברית שהופק על ידי עמיר לב. (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
20 תומכים מתוך 20
מינימום 75 מארז אלבומים של דני גלבוע
האלבום הראשון והשני של "אחד הגיבורים האלמוניים של המוזיקה הישראלית": אלבום הבכורה "ביום שהאושר יגיע", שהניב מספר להיטי רשת ויראליים, ואלבומו השני "אהבה בטמפרטורת החדר", שהופק על ידי דורון פלקוב, תחת הלייבל הטרי "סוס". (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
1 תומכים מתוך 1
מינימום 100 מארז האלבומים של רועי דהן
שלושת האלבומים הראשונים של רועי דהן: "some of this life" נבחר לאלבום השנה של טיים אאוט (2011), "the man in my head" הרוקיסטי שיצא ב-2013, ו-"through the woods" שהושק בסוף 2016. (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
1 תומכים מתוך 1
מינימום 150 סדנת מימון המונים מבית Headstart
במהלך הסדנה יקבלו התומכים כלים לניהול נכון של פרויקט Headstart מצליח. ברגע שייקבע זמן, יקבלו התומכים עדכון מצוות Headstart. (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
*שווי ההטבה - 180 ש"ח
5 תומכים מתוך 5
מינימום 150 כרטיס זוגי ל-"נותן ברוק" עם מאיר ישראל
סיפור הרוק הישראלי עם המתופף והיוצר מאיר ישראל. החוויות האישיות מאחורי השירים הגדולים של מהפכת הרוק. מופע עם שירים וסיפורים על השירים של גדולי הרוק הישראלי מכל הזמנים: תמוז, אריק איינשטיין, שמוליק קראוס, יצחק קלפטר ועוד. (+זכות השתתפות בשלב הגמר של ההצבעה על התחקיר הבא)
1 תומכים מתוך 1
מינימום 170 כרטיס זוגי וספונטני לאירוע תרבותי לבחירתכם
כניסה זוגית לאירועי השבוע הבא (30.4-6.5) מתוך אפליקציית ספונטיקס, המציעה כרטיסים לשלל הצגות ומופעים ברגע האחרון. התומך יתקין את האפליקציה, יבחר אירוע המתקיים בשבוע הבא, ייצור איתנו קשר, ואנחנו כבר נדאג לכרטיסים המבוקשים (שימו לב שבכל רגע נתון האפליקציה מציגה אירועים המתקיימים לכל היותר 48 שעות קדימה)
1 תומכים מתוך 1